Bieszczadzka Szkoła Paralotniowa

certyfikat nr PL-ATOC-121/2007

Nasza szkoła to Licencjonowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego, specjalizujący się w kompleksowym szkoleniu z zakresu lotów paralotniowych. Działamy zgodnie z programem szkolenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gwarantując wysoką jakość i bezpieczeństwo naszych kursantów. Współpracujemy z doświadczonymi instruktorami paralotniowymi oraz pilotami Polskiej Kadry Narodowej, należącymi do renomowanych grup takich jak Prowing, Parastyle oraz Pelczair.

Bieszczadzka Szkoła Paralotniowa została założona w 1998 roku przez Wacława Kuzło, pasjonata sportów lotniczych związanych z pięknymi bieszczadzkimi krajobrazami. Przez ponad dwie dekady nieprzerwanie kształcimy kolejne pokolenia entuzjastów lotnictwa, propagując aktywny tryb życia oraz piękno lotów nad malowniczym Podkarpaciem. Nasza baza znajduje się na Szybowisku Bezmiechowa, uważanym za symboliczne miejsce dla polskiego lotnictwa. Współpraca z AOS Politechniką Rzeszowską umożliwia nam prowadzenie zarówno szkoleń podstawowych, jak i zaawansowanych, na terenie tego historycznego miejsca.

 

Do kursu paralotniowego w Bieszczadzkiej Szkole Paralotniowej mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat.
Kandydat powinien dysponować dobrym stanem zdrowia umożliwiający bezpieczne przeprowadzenie szkolenia. Wszelkie choroby serca wykluczają udział w szkoleniu paralotniowym.



Kursy odbywają się w miejscach do uprawiania sportów lotniczych w Bieszczadach. Główne z nich: Szybowisko  Bezmiechowa, Szybowisko Weremień, Lądowisko Postołów. Szkolenie obejmują 2 etapy. Po ukończeniu drugiego etapu uczeń otrzymuje skierowanie na egzamin państwowy.

Uczniowie na okres kursu mają do dyspozycji bezpieczny sprzęt paralotniowy. W przypadku braku warunków do szkolenia praktycznego (opady deszczu lub wiatr powyżej 5m/s) przewidziane są dni rezerwowe. Szkolenia mają charakter indywidualny.


ETAP 1

- Szkolenie podstawowe obejmuje: nauka  przygotowania paralotni do startu, technikę pilotażu podstawowego(w zajęciach naziemnych) oraz w lotach niskich do wysokości 150 m. Pilot zalicza szkolenie po wykonaniu ok 20 lotów. Po pozytywnym zaliczeniu umiejętności w zakresie etapu 1, uczeń otrzymuje skierowanie na etap 2.

- Kandydat do szkolenia powinien wyposażyć się na okres trwania kursu w odpowiednią odzież nie krępującą ruchów oraz buty usztywniające staw skokowy.
  

ETAP 2

Podczas szkolenia pilot udoskonala umiejętności nabyte w etapie podstawowym, oraz poznaje sposoby awaryjnego wytracania wysokości. Po zrealizowaniu całego programu szkolenia, uczeń/pilot otrzymuje skierowanie na egzamin do "Świadectwo Kwalifikacji pilota paralotni" (PP)

Wszystkie zajęcia uzależnione są od warunków meteorologicznych.
Opad deszczu, zagrożenie burzowe, turbulencja termiczna, silny wiatr przekraczający 5 m/s, to wszystko uniemożliwia wykonywanie lotów szkoleniowych.


Zgłoszenia i pytania prosimy przesyłać na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.